Ποιητική Βραδιά

Η ποιητική βραδιά των Εσπερινών σχολείων!

Την Πέμπτη 31 Μαρτίου 2022 πραγματοποιήθηκε η ποιητική βραδιά: «Πάντα να είσαι ποιητής, ακόμα και στην πρόζα». Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ποίηση, μαθητές/μαθήτριες και από τα δύο σχολεία (Εσπερινό Γενικό Λύκειο Γρεβενών και Εσπερινό Γυμνάσιο Γρεβενών) απήγγειλαν επιλεγμένα ποιήματα, με συνοδεία μουσικής, σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο του σχολείου. Η δραστηριότητα ήταν αποτέλεσμα της συνεργασίας των εκπαιδευτικών και των δύο σχολείων και αποτελεί μέρος της δράσης: Η συνεργασία και η ετεροπαρατήρηση ως μοχλός αξιοποίησης και επιμόρφωσης του εκπαιδευτικού προσωπικού.
Η εκδήλωση στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία. Σε πολύ όμορφο κλίμα και με χαρούμενη διάθεση μαθητές/μαθήτριες και εκπαιδευτικοί δημιούργησαν μια λιτή αλλά εξαιρετική βραδιά για τον κόσμο που γέμισε ασφυκτικά τον χώρο. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους η Διευθύντρια της Δ.Δ.Ε. Γρεβενών κα. Μαριάννα Θεοδοσίου και η Αντιδήμαρχος Παιδείας και Πολιτισμού κα. Ιφιγένεια Στεργιούλα.